- +420 603 541 613
- dotazy@ivanpopelka.cz
Než se pro koupi psa rozhodneme, je třeba odpovědět si (kladně) na několik otázek
Skutečně chcete psa?
Musíte si uvědomit,že se budete starat o živého tvora, že za něj přebíráte zodpovědnost na dobu většinou delší než 10 let a že. Takový pes potřebuje všestrannou péči, krmení a ošetřování. A také to, že chov psa něco stojí i když je zvíře zdravé a chodíte s nim jen na pravidelné každoroční vakcinace a odčervení. Natož pak když je nemocné a nebo ho stihne nějaký vážný uraz. Nekupujte psa jako dárky a nevhodná překvapení hlavně pro děti Taková starost pak většinou zůstane na Vás.
Chcete psa a nebo fenku?
Je třeba zvážit povahové rozdíly mezi psem a fenkou. Také to jestli budete mít v budoucnu nějaké chovatelské ambice a budete se chtít starat o štěňata. Fenky se zpravidla 2x do roka hárají a jestli se raději nerozhodnete pro její kastraci a nebo dočasnou hormonální antikoncepci.
Jaké plemeno psa chcete?
Musíte si dobře zvážit a uvědomit Vaše chovatelské možnosti a tomu přizpůsobit i výběr vhodného plemene. Jestli pes bude trvale v bytě a nebo v kotci ve venkovním prostředí. Dobře si zvážit to jestli chcete psa společenského plemene a nebo plemeno pracovní či lovecké. Každé plemeno potřebuje jiné nároky co se týká ustájeni a i krmení. Některá plemena zvláště dlouhosrstá je třeba pravidelně česat a nebo dokonce i stříhat. Také je třeba si promyslet která plemena jsou vhodná k dětem a která méně, pokud by děti byly s takovým psem v denním kontaktu.
Chcete psa s průkazem původu?
Průkaz původu je pouze garancí tak zvané genealogické linie. To znamená toho kdo byli rodiče další předci. V žádném případe nezaručuje dobré povahové vlastností a zdravotní stav vašeho budoucího mazlíčka. Přesto ale nákup zviřte s průkazem původu garantuje to , že Vám ze psa vyroste typický představitel určitého plemene a nebudete zklamáni.
Pokud máte ujasněno co vlastně chcete už zbývá jen navštívit nějakého chovatele a nebo chovnou stanici a nebo třeba i zajít do psího útulku. Nepočítejte, že si štěňátko odnesete hned při 1 návštěvě. První návštěvu pečlivě vybraného chovatele si naplánujte asi na období kdy jsou štěňátka 3 týdny stará. Štěňata neodebíráme od matky dříve než dosáhnou věku 7 – 8 týdnu a to nejlépe 1x očkovaná a 2 – 3 x odčervená. Vakcinace a odčervení mnohdy svědčí o solidnosti chovatele. Takzvaní MNOŽITELÉ zpravidla aby ušetřili a měli ze štěňat co největší zisk zpravidla štěňata nevakcinují a ani neodčervují.
Při prohlídce štěňete když ho vezmete do ruky si všímejte toho jaké má v sobě napěti, jestli se Vám brání a chce se vysmeknout z Vaší náruče. Neberte si štěně které je ve vašich rukou odevzdané a bez svalového napětí. Lidově řečeno je jak „ hadr „ Dále si všímejte hlavně očí – přítomnost výtoku. Uší – měly by být zcela čisté. Pupku a třísel – přítomnost pupeční a tříselné kýly. U pejsků zkontrolujte šourek, zdali jsou obě varlátka už sestouplá. Pokud v 8 týdnech nejsou varlátka sestouplá do šourku, tak již zpravidla nesestoupí muže být lidově zaděláno na následné zdravotní komplikace. Vyžadujte od chovatele očkovací průkaz ( vakcinace – odčervení ) Nezapomeňte se zeptat čím bylo štěně krmeno a zajistěte si nejlépe stejnou značku granuli. Důležité pro první období kdy si štěňátko přinesete domů a kdy velmi teskní si vzít od chovatele z pelíšku fenky kousek hadry a nebo látky, která mu bude připomínat pachem pelíšek a známe prostředí.
S chovatelem sepište vždy kupní smlouvu !!! Zvíře podle zákona je chápáno jako věc a vztahuje se na něj 42 denní záruka na projevení se skrytých vad, popřípadě projevení se infekčních onemocnění hlavně parvovirosy, která většinou u štěňat konči smrtelně.
Štěně ve stáří 7 – 8 týdnů by mělo být 2 – 3 x odčerveno a naočkováno zpravidla vakcínou , která bývá označena jako DP a nebo PAPY. Nikdy si neodnášejte štěně v den očkování. Ideální je tak asi za týden po 1 vakcinaci.
Přítomnost zevních parasitů ( Blechy ) Nesvědčí zpravidla o valné úrovni chovu !!!
Péči můžeme rozdělit na tyto oblasti:
Odčervení
Nejprve něco k vývojovému cyklu škrkavky : Škrkavka je nejčastějším parasitem zažívacího traktu u psů. Dospělí červi žiji v tenkém střevě. Zde dochází k paření a samice zde kladou vajíčka mikroskopických rozměrů, která odchází s trusem z těla psa. Z trusu se po té uvolní do vnějšího prostředí vydrží infekční i několik let. Jestliže se takové vajíčko dostane s potravou do žaludku vylíhne se z něj mikroskopická larva která migruje krví přes játra do plic, odtud je larva vykašlána a polknuta a v tenkém střevě dospívá, páří se, klade vajíčka a celý cyklus se opakuje.Ne všechny larvy však doputují do plic.Část z nich se zachytí ve svalovině a v parenchymatosních orgánech. U březí feny se mohou proto krví dostat larvy škrkavek do plodů a nakazit štěňata ještě v děloze před vlastním narozením – Transplacentární přenos a štěně se již se škrkavkama narodí. Jelikož larvy škrkavek mohou migrovat u březí feny i do mléčné žlázy, tak i touto – Laktogení cestou se mohou štěňata nakazit při pití mateřského mléka. A dále se mohou nakazit již zmíněnou perorální cestou – třeba lízáním kůže matky při pití mléka, která byla dříve potřísněna trusem. Proto je nutné odčervovat štěňata od stáří 2 – 3 týdnů 3x – 4x ve 2 až 3 týdenních intervalech. Zamezení přenosu larev krevní cestou přes placentu do plodů můžeme i minimalizovat odčervením březí matky do poloviny březosti, asi do 30 tého dne od nakrytí.
Vakcinace
Na vakcinaci neexistuje universální očkovací schéma. Na našem trhu je celá řada očkovacích látek a optimální schéma Vám doporučí veterinární lékař při první návštěvě veterinárního zařízení. Záleží na tom v kolikati týdnech bylo vaše štěně poprvé očkováno a jakým typem vakcíny. Od toho se bude další vakcinace odvíjet. Štěňata se vakcinují 2 – 3 x podle typu použité vakcíny od 6 tého do 14 tého týdne stáří proti základním infekčním nemocem. Psince,Parvovirose,Infekční hepatitidě, Laringotracheitidě a Leptospirose.
Vakcinace proti vzteklině se u štěňat očkuje na závěr očkovacího schématu mezi 3 – 6 měsícem věku většinou samostatně.
Zevní parazité – Blechy
Určitě každý chovatel se alespoň 1x za život setkal s blechou. Někteří mají z výskytu těchto parasitů panický strach a jiní zase říkají , že každý správný pes musí mít blechu a nebo blechy. Pokusíme se mezi těmito dvěma stanovisky najít kompromis a něco málo si o bleše povědět.
Více než ze 100 druhů blech se nejčastěji můžeme setkat s blechou kočičí,psí a lidskou. Dospělá blecha se živí krví svého hostitele a přebytek který nevyužije se vylučuje trusem v podobě drobných černých zrníček, které se po styku s vodou rozpouští a barví se do červena. Kolikrát velké množství tohoto trusu můžeme nacházet na tele zvířete. Dospělá blecha ze svůj život je schopna naklást na tělo hostitele a do prostředí až 500 vajíček. Vývojový cyklus blech ( vajíčko, larva , kukla , dospělec ) trvá asi 4 – 5 týdnů. Na zvířeti parasituje jen dospělec a celý vývojový cyklus ( vajíčko . larva . kukla ) se děje mimo hostitele ve vnějším prostředí. Vývojová stadia jsou odolná proti nepříznivým vlivům prostředí a proto po určité době, je toto prostředí promořeno a možnost výskytu dospělých blech na zvířeti se zvyšuje.
Z uvedeného je zřejmé že nestačí jen eliminovat dospělé jedince na zvířeti ale důkladně asanovat i prostředí kde zvíře žije. Přípravky k hubení blech lze rozdělit do 2 skupin:
Na našem trhu je celá řada přípravku a jde jen o to zvolit tu správnou formu boje a správnou aplikační formu protiblešího přípravku. Je rozhodně lepší zvolit jednodušší aplikační formu, která zvíře i méně stresuje a která má navíc protrahovaný účinek. Takové přípravky se na zvířata budˇnastříkají a nebo nakapou. Účinná látka takovýchto přípravků se vstřebává kůži do krevního oběhu. Jestliže pak blecha nasaje krev takto ošetřeného zvířete je usmrcena. To znamená že blecha musí být v kontaktu se svým hostitelem. Ale i tyto dlouhodobě působící přípravky, stejně jako použití jednorázově působícího antiparazitárního šamponu neřeší asanaci prostředí od všech vývojových stádií blech,kde se zvíře pohybuje. Prostředí je nutné asanovat jak cestou chemickou ( postřiky ) ,tak i cestou mechanickou , jako je vysávání koberců a čalounění , a tím trvale snižovat počet vývojových stádií blechy v prostředí.
Růstové regulátory se podávají zvířatům v podobě tablet a principem jejich účinku je to,že blecha která se nasaje hostitelské krve, tak klade „ sterilní „ vajíčka , která nejsou schopna dalšího vývoje. Ale z uvedeného je jasné, že musí dojít vždy ke kontaktu blechy s hostitelem.
Nejúčinější forma boje s blechami je vždy kombinování výše zmíněných možností a kombinací různých přípravků a metod.
V neposlední řadě je třeba i připomenout , že blecha je mezihostitelem psí tasemnice – Dipilidium caninum a že po každém výskytu blech na zvířeti by se nemělo opomenout důkladné odčervení.
Takže vzhůru do boje s blechou.
Copyright © 2018. Veterinární ordinace na Bajdě – Kroměříž .
Vytvořeno s WEBKROM.